Zdecydowana mniejszość społeczeństwa nie może pochwalić się kontem w serwisie Facebook. Zdecydowana większość nie wyobraża sobie życia bez tego serwisu społecznościowego, którego jednym z zadań jest ułatwienie komunikacji. I to wśród osób, które dawno nie miały ze sobą kontaktu. Jak działa FB – chyba każdy wie i nie trzeba tego nikomu wyjaśniać. Lepiej poświęcić uwagę na takie zagadnienie, jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku. Jedna z nowości, jakiej zadaniem jest lepsza ochrona danych.
Dostęp do konta na FB
Kto może mieć dostęp do konta w serwisie społecznościowym? Teoretycznie tylko osoba, która założyła dane konto i zna do niej hasło. Praktycznie wygląda to zupełnie inaczej. Dowodem na to są liczne włamania na konto, których nie brakuje w ostatnim czasie. Całkiem możliwe, że każdy coś już na ten temat wie, ponieważ sam padł ofiarą ataku hakerskiego. Nawet, jeżeli ktoś jest świadom, iż nie dzielił się swoim hasłem z osobami trzecimi, może nie być pewny wycieku. Efekty takiego ataku hakerskiego mogą być różnorodne. Ot, chociażby przykre wiadomości wysyłane do znajomych przez hakera, po wiele innych. Dlatego tak ważne stało się uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku, o którym więcej dowiesz się tutaj.
Formy uwierzytelniania dwuskładnikowego
Istnieją różne formy takiego uwierzytelniania dwuskładnikowego. Pierwszy etap – standardowe hasło, które musi być odpowiednio skomplikowane. Na czym polega drugi etap? Na generowaniu specjalnego kodu, który do właściciela konta może dotrzeć na różne sposoby. Najbardziej popularny to generacja kodu na podany numer telefonu. Są jednak inne metody, jakie użytkownicy mają do wyboru. Na tej liście znajduje się:
- zatwierdzanie prób logowania na zaufanym urządzeniu,
- używanie kodów z generatora kodów,
- korzystanie z wygenerowanych i wydrukowanych kodów,
- używanie klucza zabezpieczeń na wskazanym urządzeniu,
- używanie kodów zabezpieczeń z zewnętrznej aplikacji.
Jak więc widać, poziom ochrony będzie zdecydowanie pewniejszy, a użytkownicy nie będą musieli obawiać się ataków hakerskich.